Używamy plików cookie. Sprawdź naszą Politykę prywatności.
Dotacje
Dotacje
Dotacje
Dotacje

Bony na innowacje dla MŚP - Małopolskie

W skrócie

Dla kogo?
MŚP
Na co?
Usługi badawczo-rozwojowe oraz usługi proinnowacyjne
Ile?
Poziom dofinansowania: do 85%
Kiedy?
26.03.2025 - 27.05.2025

Na co?

Wsparcie przeznaczone jest na zakup przez MŚP usług badawczo-rozwojowych oraz usług proinnowacyjnych, związanych z opracowywaniem, rozwojem i praktycznym zastosowaniem nowego lub ulepszonego produktu lub procesu biznesowego (lub ich połączenia), który różni się znacząco od wcześniejszych produktów lub procesów biznesowych przedsiębiorstwa i który zostanie wprowadzony do użytku przez przedsiębiorstwo. Ważne jest, że usługi proinnowacyjne to element uzupełniający usługi B+R. Projekt musi obejmować zakup usług badawczo-rozwojowych.


Dofinansowanie mogą uzyskać usługi służące zwiększeniu podaży innowacji produktowych lub innowacji w procesach biznesowych w skali danego przedsiębiorstwa, które wspierają:

  • transformację gospodarki w kierunku przemysłów 4.0, rozumianą jako proces polegający na projektowaniu, testowaniu i wdrażaniu nowych, cyfrowych, zintegrowanych systemów w zakresie procesów, produktów lub modeli biznesowych, wykorzystujących rozwiązania z dziedziny automatyki i robotyki, sztucznej inteligencji, technologii teleinformatycznych oraz komunikacji pomiędzy maszynami oraz człowiekiem a maszynami, z uwzględnieniem odpowiedniego poziomu
    bezpieczeostwa tych rozwiązań, do projektowania, zarządzania, monitorowania lub optymalizowania procesów produkcyjnych w przedsiębiorstwie lub związanych z nimi procesów logistycznych lub
  • realizację celów Europejskiego Zielonego Ładu, w tym gospodarki o obiegu zamkniętym i niskoemisyjnej, stanowiących ekoinnowacje rozumiane jako innowacje, których wdrożenie wiąże się z korzyściami dla środowiska naturalnego, poprzez zapobieganie negatywnemu wpływowi na środowisko, ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko lub optymalizację wykorzystywanych zasobów.

Usługi kwalifikowalne w zakresie usług badawczo-rozwojowych obejmują:

  • prowadzenie badań, testów i doświadczeń, w tym opracowywanie prototypów, demonstracje, projekty pilotażowe, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania.

Jako element uzupełniający usługi proinnowacyjne obejmują usługi kwalifikowalne takie jak:

  • wykonanie projektu wzorniczego, obejmującego opracowanie cech technicznych, użytkowych lub estetycznych danego produktu, bądź też wykonanie projektu inżynierskiego,
  • zaawansowane badania rynkowe i analizy przedwdrożeniowe, oparte na włączeniu użytkowników końcowych do procesu rozwoju nowego produktu lub usługi (usługi living lab), które uwzględniają co najmniej dwa cykle testów w celu optymalizacji wyników końcowych projektu,
  • ocenę zgodności wyrobów przed ich wprowadzeniem do obrotu lub oddaniem do użytku, obejmującą badanie, sprawdzenie zgodności z wymaganiami lub certyfikację, prowadzoną na zasadach i przez jednostki oceniające zgodność,
  • usługi związane z ochroną własności intelektualnej, w związku z uzyskaniem prawa ochrony własności przemysłowej, tj. patentów, praw ochronnych na wzory użytkowe oraz praw z rejestracji wzorów przemysłowych, z wyłączeniem usług dotyczących:
    - zgłoszenia do Urzędu Patentowego RP w celu uzyskania ochrony wyłącznie na terytorium Polski,
    - realizacji ochrony prawa własności przemysłowej, tj. sytuacji, gdy wnioskodawca we wszczętym postępowaniu występuje w roli podmiotu broniącego posiadanych praw, a postępowanie dotyczy unieważnienia patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy albo prawa z rejestracji wzoru przemysłowego lub stwierdzenia wygaśnięcia patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy albo prawa z rejestracji wzoru przemysłowego.

Dla kogo?

O wsparcie mogą ubiegać się mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa prowadzące działalność na terenie woj. małopolskiego.

Podmioty kwalifikowalne do świadczenia usług w ramach bonów na innowacje to:

  • jednostki naukowe (uczelnie, Polska Akademia Nauk oraz instytuty naukowe Polskiej Akademii
    Nauk, instytuty badawcze, międzynarodowe instytuty naukowe utworzone na podstawie
    odrębnych ustaw działające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, Centrum Łukasiewicz);
  • akredytowane ośrodki innowacji tj. podmiot lub konsorcjum podmiotów działające na rzecz
    innowacyjności, które uzyskały akredytację ministra właściwego do spraw gospodarki w ramach
    systemu akredytacji ośrodków innowacji uruchomionego na potrzeby perspektywy finansowej
    2021-2027;
  • przedsiębiorcy posiadający status centrum badawczo-rozwojowego;
  • jednostki uprawnione do oceny zgodności wyrobów;
  • kancelarie patentowe.

Podmiotami uprawnionymi doświadczenia usług są również konsorcja wyżej wymienionych podmiotów.

Ile?

Wsparcie udzielone będzie w formie dotacji w systemie popytowym.
Maksymalna wartośd kosztów kwalifikowalnych: 300 000,00 PLN
Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania: 85 %
Wsparcie w ramach działania jest kwalifikowane wyłącznie w ramach pomocy de minimis.

Kiedy?

Nabór wniosków zostanie przeprowadzony w terminie od 26.03.2025 do 27.05.2025.

Warunki wstępne i kryteria wyboru wniosków

Jeżeli w projekcie przedmiotem dofinansowania będzie innowacja produktowa lub w procesie biznesowym nie wpisująca się wzakres obszaru wsparcia wymienionego wyżej, w takim przypadku Wnioskodawca będzie musiał przedstawić uzasadnienie celowości realizacji danej usługi w kontekście zapotrzebowania na planowane rezultaty projektu.

Tomasz Bednarski
CEO w Guarana Biznes

Zyskaj towarzysza biznesowej podróży

Podziel się z nami swoimi pomysłami lub wyzwaniami. Z chęcią porozmawiamy i razem poszukamy dobrych rozwiązań.

Umów spotkanie