Sfinansuj
rozwój biznesu
Zapewniamy nowe możliwości rozwoju biznesu dzięki dotacjom. Prowadzimy przez gąszcz wymagań formalnych i meandry procesu pozyskiwania finansowania.
Sprawdź aktualne dotacjeDotacje na projekty B+R oraz tworzenie laboratorium badawczego - Śląsk
Dotacje na koszty opracowania nowych produktów poprzez przeprowadzenie badań naukowych i prac inżynierskich oraz realizację prac przedwdrożeniowych. Drugi typ dofinansowanych projektów to zakup wyposażenia laboratorium. Dofinansowanie dostępne dla firm ze Śląska.
Dotacja do 80% kosztów projektu - zależnie od wielkości firmy, rodzaju wydatku i przeznaczenia.
Wnioski składamy od 25.01.2024 do 18.04.2024.
Dotacja do wynagrodzeń personelu B+R, budowy prototypu, opracowania dokumentacji technicznej, zakupu wyposażenia laboratorium, itd.
Wsparcie inwestycyjne dla MŚP - subregion Wałbrzyski
Dotacje na inwestycje związane z rozwojem produkcji. Celem projektu jest rozbudowa przedsiębiorstw i zwiększenie konkurencyjności. Dofinansowanie dostępne dla firm z powiatów: dzierżoniowski, kłodzki, świdnicki, wałbrzyski, ząbkowicki.
Dotacja do 70% kosztów projektu.
Wnioski składamy od 08.02.2024 do 28.03.2024.
Dotacja do zakupu urządzeń, wartości niematerialnych i prawnych, prac remontowych.
Jakość, a nie "jakoś to będzie..."
Pracujemy z wizją końca, w której sukces to pomyślnie rozliczony i zakończony projekt. Działamy zgodnie z wymogami systemu zarządzania jakością w oparciu o normę ISO 9001:2015 – zobacz naszą politykę jakości.
- 95,4%
skuteczności w pozyskiwaniu dotacji z programów regionalnych
- 100%
skuteczności w rozliczaniu projektów dotacyjnych
- 20 lat
doświadczenia w realizacji projektów dotacyjnych
Dotacyjny rekonesans
Program przygotowań
Szlifowanie projektu
Opracowanie
i złożenie wniosku
Podpisanie umowy dotacyjnej
Realizacja
i rozliczanie projektu
Kontrola końcowa
7 etapów projektu dotacyjnego
Niezależnie od tego, czy zamierzasz pozyskać dotację na innowacje, finansowanie startupu, zakup maszyny, szkolenia czy badania i rozwój, przed Tobą złożony proces, który składa się z logicznie powiązanych kroków.
Dotacyjny rekonesans
Punktem wyjścia dla każdego projektu dotacyjnego są potrzeby firmy. Konfrontujemy je z możliwościami programów dotacyjnych specyficznych dla danego regionu. W rezultacie tworzona jest lista rekomendowanych programów dotacyjnych, które są najlepiej dopasowane do potrzeb Twojej firmy i specyfiki projektu.
Program przygotowań
Na bazie zebranych w trakcie rekonesansu informacji przechodzimy do przygotowania projektu. "Plan jest niczym, ale planowanie wszystkim" - dlatego razem z zespołem klienta skrupulatnie planujemy każdy krok na drodze do pozyskania finansowania i antycypujemy możliwe przeszkody.
Szlifowanie projektu
Pomagamy w opracowaniu harmonogramu i budżetu projektu, a jeśli zajdzie taka potrzeba, w nawiązaniu kontaktu z instytucjami naukowymi. Naszym celem jest osiągnięcie jak najwyższej oceny względem punktacji danego konkursu dotacyjnego, dlatego wnikliwie badamy wszelkie możliwości zwiększenia szans na sukces.
Często okazuje się, że przed przygotowaniem wniosku o dotację konieczny jest warsztat kreatywny nad modelem biznesowym i produktem. Wspólnie z klientem wkładamy mnóstwo pracy w dokładne przeanalizowanie koncepcji usługi lub produkt oraz zaplanowanie odpowiedniej strategii biznesowej. Często proponujemy różne modyfikacje i kreatywnie rozwijamy pierwotne założenia projektowe. W wielu przypadkach są to drobne poprawki, ale w historii naszych projektów mamy również opracowanie zupełnie nowego, innowacyjnego modelu biznesowego.
Opracowanie i złożenie wniosku
Na tym etapie projektu powstają materiały niezbędne do opracowania wniosku o dotację - to czas m.in. na wypełnienie formularza aplikacyjnego, opracowanie modelu finansowego i budżetu projektu. Kluczem jest zadbanie o szczegóły merytoryczne i formalne, które finalnie mogą zdecydować o powodzeniu przedsięwzięcia.
Podpisanie umowy dotacyjnej
Gdy wniosek przejdzie weryfikację i uzyska pozytywną ocenę, przystępujemy do podpisania umowy dotacyjnej. Na tym etapie zazwyczaj konieczne jest dostarczenie dodatkowych dokumentów oraz przygotowanie niezbędnych formularz, a także możliwa jest zmiana terminów realizacji projektu.
Realizacja i rozliczanie projektu
Przyznanej dotacji unijnej nikt raczej nie chciałby stracić, szczególnie gdy w projekcie poniesiono znaczne koszty, dlatego etap rozliczenia projektu jest zazwyczaj kluczowy. Nieodzowne jest dopilnowanie umowy z instytucjami dotacyjnymi, wypełnienie wynikających z niej obowiązków i spełnienie założonych wskaźników.
Kontrola końcowa
Przyznanie dotacji to połowa sukcesu - druga połowa to poprawne rozliczenie projektu. Jednak definitywnym sprawdzianem jest kontrola ze strony instytucji finansującej. Wspólnie przygotowujemy się do kontroli, a następnie reprezentujemy Twoją firmę w kontakcie z ekspertami i urzędnikami weryfikującymi przebieg i rezultaty projektu.
Pobierz Vademecum dotacyjne
Zapoznaj się z kilkoma wskazówkami, dzięki którym proces pozyskiwania dotacji będzie łatwiejszy, a szanse na osiągnięcie sukcesu zdecydowanie większe.
Pobierz podręcznikNie ma trudnych pytań...
... są tylko głupie odpowiedzi. Zawsze staramy się słuchać i szukać rozwiązań, które trafiają w sedno problemu.
Masz inne pytanie?
Czy aktualnie są dla mnie jakieś dotacje?
Programów dotacyjnych jest wiele. Każdy z nich ma swoją specyfikę, warunki i kryteria.
Dobierzemy dla Ciebie program, który najlepiej wpisze się w Twoje potrzeby i najlepiej wesprze rozwój firmy. Porozmawiajmy i zbierzmy podstawowe informacje o Twojej firmie i na temat potencjalnego projektu. Ile pieniędzy potrzebujesz? Na co chcesz je wydać? Na kiedy planujesz realizację projektu? Przygotujemy dla Ciebie dotacyjny rekonesans - z niego wyniknie, jakie są możliwości i jakie masz szanse na uzyskanie dotacji.
Czy mogę liczyć na szczerą odpowiedź na pytanie, czy warto starać się o dotację?
Możliwie obiektywna ocena szans to podstawa naszej pracy. Około 40% naszych potencjalnych klientów odradzamy finansowanie inwestycji ze środków dotacyjnych. Klient uzyskuje precyzyjne uzasadnienie negatywnej rekomendacji, ale najczęściej przyczyną są po prostu niskie szanse uzyskania odpowiednio wysokiej punktacji. Czasem zdarza się, że odradzamy dany program dotacyjny ze względu na ryzyka, jakie mogą się pojawić na drodze realizacji projektu.
Czy muszę orientować się w programach, naborach i formalnościach dotacyjnych?
Prowadzimy klienta „za rękę” przez cały proces pozyskiwania dotacji. Przygotowujemy m.in. listę aktualnych programów dotacyjnych oraz listę spraw i terminów ich załatwienia. Na etapie realizacji projektu dzielimy się z klientem zadaniami i ustalamy zasady współpracy. Po uzyskaniu dofinansowania, przygotowujemy kompletny zestaw wymagań, dokumentów i wytycznych, które należy spełnić realizując projekt. Zakres zadań może obejmować wsparcie w zakresie realizacji zamówień, konsultacje prawne związane z umowami z dostawcami, prowadzenie dokumentacji finansowej i rozliczeniowej oraz sporządzanie wniosków o płatność czy asystę przy kontroli.
Ile czasu zajmuje staranie się o pozyskanie dotacji?
Gdy już wniosek przejdzie weryfikację i uzyska pozytywną ocenę, przystępujemy do podpisania umowy dotacyjnej. Na tym etapie zazwyczaj konieczne jest dostarczenie dodatkowych dokumentów oraz przygotowanie niezbędnych formularzy, a także możliwa jest zmiana terminów realizacji projektu.
Jest dotacja - co dalej?
Po uzyskaniu pozytywnej oceny wniosku i kwalifikacji do uzyskania dotacji, następuje podpisanie umowy z instytucją dotacyjną. Od tego momentu trzeba realizować projekt zgodnie z zapisami umowy oraz wytycznymi dotyczącymi wydatkowania środków pozyskanych w ramach dotacji. Pomagamy w tym zakresie zaczynając od organizacji przetargów (zapytań ofertowych w różnych trybach), przez przygotowanie sprawozdań i rozliczeń na potrzeby instytucji finansującej, a kończąc na obsłudze kontroli projektu.
Ile muszę mieć swoich pieniędzy żeby zrealizować inwestycję z dotacji?
Przy każdym projekcie omawiamy kwestię płynności finansowej i wysokości niezbędnych środków własnych. To, ile własnych pieniędzy trzeba zaangażować, zależy od kilku czynników:
1. Poziomu refundacji w danym programie dotacyjnym - zazwyczaj w przedziale od 30% do 85%.
2. Wartości inwestycji - większa wartość projektu to zazwyczaj proporcjonalnie wyższy wkład własny.
3. Możliwości zaliczkowania - niektóre programy umożliwiają uzyskanie zaliczki do wysokości nawet 95% należnej dotacji i zazwyczaj są wypłacane transzami w miarę potrzeb.
4. Czasu trwania projektu - często możliwe jest realizowanie projektu etapami, a wtedy dotacja wpływa sukcesywnie i pozwala elastycznie zarządzać płynnością finansową.
Przygotowujemy dla Ciebie wyliczenie potrzebnych środków i symulację płynności finansowej.
Czy dotacja będzie w formie zaliczki czy zwrotu na koniec inwestycji?
W niektórych programach dostępne są zaliczki, a w niektórych są tylko refundacje.
W ramach rekonesansu dotacyjnego otrzymasz od nas taką informację oraz oszacowanie, ile środków własnych będzie potrzebne do realizacji projektu.
Czy pomożecie mi w tych wszystkich rozliczeniach dotacyjnych?
Oczywiście. Po to tu jesteśmy :-). Przygotowujemy sprawozdania formalne i wnioski o płatność, zorganizujemy przetargi i poprowadzimy korespondencję z instytucjami finansującymi i nadzorującymi. Oczywiście musimy przy tym współpracować z kierownikiem projektu i księgowością firmy, która pozyskała dotację.
Zyskaj towarzysza biznesowej podróży
Podziel się z nami swoimi pomysłami lub wyzwaniami. Z chęcią porozmawiamy i razem poszukamy dobrych rozwiązań.
Umów spotkanie