Do 3 mln zł dofinansowania mogą otrzymać firmy z Polski Wschodniej w ramach konkursu „Wzornictwo w MŚP” organizowanego przez Polską Agencję Przedsiębiorczości.
Celem konkursu jest kompleksowe wsparcie MŚP w zakresie wykorzystania procesów wzorniczych w celu lepszego dostosowania firm do potrzeb, wymagań i oczekiwań klientów oraz zwiększenia atrakcyjności oferowanych przez nie produktów, co w efekcie przyczyni się do poprawienia ich pozycji rynkowej.
Wsparcie obejmie:
- komponent doradczy, realizowany przez projektanta, polegający na przeprowadzeniu audytu wzorniczego oraz opracowaniu strategii wzorniczej,
- komponent wdrożeniowy, który dotyczy wdrożenia strategii wzorniczej, tj. przeprowadzenie działań z wykorzystaniem projektanta, których końcowym rezultatem będzie wprowadzenie na rynek innowacji.
Kiedy można składać wnioski?
Wnioski można składać od 9 maja 2023 r. do 29 sierpnia 2023 r., godz. 16:00.
Termin składania wniosków może:
1) zostać skrócony – z zastrzeżeniem, że nabór trwa co najmniej 10 dni, może się skończyć nie wcześniej niż po 40 dniach od dnia upublicznienia ogłoszenia o naborze i o skróceniu terminu naboru wniosków instytucja poinformuje nie później niż na 7 dni kalendarzowych przed planowanym terminem zakończenia naboru,
2) zostać wydłużony.
Do okoliczności, które mogą wpływać na datę zakończenia naboru należą:
1) zwiększenie kwoty przewidzianej na dofinansowanie projektów w ramach naboru,
2) złożenie w naborze wniosków na kwotę dofinansowania przekraczającą 200% kwoty przeznaczonej na dofinansowanie projektów w naborze,
3) długotrwałe techniczne problemy uniemożliwiające składanie wniosków.
Kto może otrzymać dofinansowanie na wzornictwo?
O dofinansowanie mogą się ubiegać Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) prowadzące działalność gospodarczą na terenie Polski Wschodniej.
Polska Wschodnia, tj. województwa: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie z wyłączeniem regionu warszawskiego stołecznego (m. st. Warszawa oraz powiaty: grodziski, legionowski, miński, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski – zachodni i wołomiński).
Na co można uzyskać dotację?
Finansowaniem zostaną objęte wydatki przeznaczone na opracowanie strategii wzorniczej oraz jej wdrożenie w przedsiębiorstwie.
Koszty kwalifikujące się do dofinansowania to:
- koszty usług doradczych związanych z przeprowadzeniem audytu wzorniczego i opracowaniem strategii wzorniczej,
- koszty usług doradczych niezbędnych do wdrożenia strategii wzorniczej,
- nabycie środków trwałych innych niż nieruchomości zabudowane i niezabudowane,
- nabycie oprogramowania i innych wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how oraz innych praw własności intelektualnej,
- koszty robót i materiałów budowlanych, o ile są bezpośrednio związane z instalacją maszyn i urządzeń, a ich wartość nie przekracza 10% wartości środków trwałych nabywanych w projekcie,
- koszty usług szkoleniowych,
- koszty ustanowienia oraz utrzymania zabezpieczenia zaliczki.
Ile można uzyskać dotacji?
Minimalna wartość kosztów kwalifikowanych projektu: 200 000 PLN
Maksymalna wartość dofinasowania projektu: 3 000 000 PLN
Poziom dofinansowania:
1) w zakresie kosztów objętych pomocą de minimis – dla usług doradczych związanych przeprowadzeniem audytu wzorniczego, opracowaniem strategii wzorniczej, usług doradczych niezbędnych do wdrożenia strategii wzorniczej, usług szkoleniowych oraz ustanowienia i utrzymania zabezpieczenia zaliczki, wynosi 85% kosztów kwalifikowalnych;
2) w zakresie kosztów objętych pomocą na usługi doradcze na rzecz MŚP – dla usług doradczych niezbędnych do wdrożenia strategii wzorniczej wynosi 50% kosztów kwalifikowalnych;
3) w zakresie kosztów objętych regionalną pomocą inwestycyjną – zgodnie z mapą pomocy regionalnej
Forma pomocy: Wsparcie na usługi rozwojowe (szkoleniowe) i doradztwo udzielane jest w formie dotacji bezzwrotnej, natomiast finansowanie inwestycji (regionalna pomoc inwestycyjna) nastąpi w formie dotacji warunkowej.
Kryteria wyboru projektów
- Kwalifikowalność wnioskodawcy: 0 albo 1 albo 2 pkt.
- Projekt jest realizowany na terytorium makroregionu Polski Wschodniej: 0 albo 1 albo 2 pkt.
- Przedmiot projektu nie dotyczy rodzajów działalności wykluczonych z możliwości uzyskania wsparcia: 0 albo 1 pkt.
- Projekt jest zgodny z zakresem i celem działania, a cel projektu jest uzasadniony: 0 albo 1 pkt.
- Innowacyjność projektu: 0 albo 1 albo 2 pkt.
- Potencjał wnioskodawcy do realizacji projektu. 0 albo 1 pkt.
- Wydatki w ramach projektu są kwalifikowalne, racjonalne i uzasadnione. 0 albo 1 pkt.
- Wskaźniki projektu. 0 albo 1 pkt.
- Projekt jest zgodny z zasadą równości kobiet i mężczyzn. 0 albo 1 pkt.
- Projekt ma pozytywny wpływ na zasadę równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. 0 albo 1 pkt.
- Projekt jest zgodny z Kartą praw podstawowych Unii Europejskiej i Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych. 0 albo 1 pkt.
- Projekt jest zgodny z zasadą zrównoważonego rozwoju, w tym z zasadą „nie czyń poważnych szkód”. 0 albo 1 albo 2 albo 3 pkt.
- Projekt dotyczy wprowadzenia zasad ekoprojektowania. 0 albo 1 albo 2 albo 3 albo 4 pkt.
- Projekt dotyczy wdrożenia nowego produktu nakierowanego na zapewnienie dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami. 0 albo 2 pkt.
- Rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej. 0 albo 1 albo 2 pkt.
- Przedmiot projektu wpisuje się w zakres regionalnych inteligentnych specjalizacji wspólnych dla co najmniej dwóch województw z Polski Wschodniej. 0 albo 2 pkt.