5 sposobów na kasę na biznes

Opublikowano 25 listopad, 2016, Autor: , Kategoria: Nabory wniosków,Poradnik,Przygotowanie do wniosku

boss-i-pracownik-mowiac-o-pieniadzach_1133-208

Pomysł na biznes? Check! Biznesplan? Check! Prototyp produktu? Check! Motywacja do działania? Check! Tylko w kasie pusto. Nie musisz inwestować w swój pomysł 100 procent własnych środków. Odradzamy także zadłużanie się. Nie tędy droga. Poznaj źródła, z których możesz pozyskać pieniądze na swój biznes. Ostrzegamy, że podane rozwiązania wymagają więcej wysiłku, niż pójście do banku po pożyczkę. Za to efekty takich działań przyniosą Ci zastrzyk finansowy i satysfakcję bez odsetek. 

Chińskie zupki i chybił trafił

Początki w biznesie bywają trudne. Słyszymy o przedsiębiorcach, którzy zaczynali swoje biznesy w garażach, a ich dieta opierała się na zupkach chińskich. I ok, przy genialnym pomyśle, uporze maniaka i może odrobinie szczęścia udało im się – odnieśli sukces. Pytanie, czy Ty możesz sobie na to pozwolić, czy Twoja firma jest na takim etapie, czy może o krok albo siedem dalej. Jeśli traktujesz swój biznes poważnie, nie licz też na wygraną w totka, lokatę po dziadku, czy kumpla „przy kasie”, który wspomoże. Sposoby na „garażowego anemika z genialnym planem”, sposoby na łatwiznę i na „cud” zamykamy w jednym worku, do którego już więcej nie zaglądamy.

Porada:
Przeanalizuj, ile znasz osób w swoim otoczeniu, którym rzeczywiście udało się zbudować dobry biznes w oparciu o środki przyoszczędzone na podstawowych potrzebach ludzkich.  Możesz rozbić skarbonkę, odmówić sobie wakacyjnego wyjazdu przez 3 lata z rzędu i poczekać z kupnem mieszkania, tylko czy to jest sprytne i wystarczające? O kuponach na chybił trafił wspomnę tylko tyle, że znam jedną osobę, która wygrała „pokaźną” kwotę, a był to mój tato. Wygraną, zamiast w biznes, zainwestował w nowe okna do mieszkania. Proza życia… Tyle w temacie szczęściarzy :)

Anioł biznesu

Czy wiesz, że są osoby gotowe włożyć własne pieniądze w cudze (dlaczego nie Twoje?) przedsięwzięcie? Anioł biznesu – brzmi ładnie, prawda? Inwestycja może polegać nie tylko na doładowaniu pomysłu kapitałem. Zaangażowanie takiego anioła może przejawić się w formie jego specjalistycznej wiedzy, kontaktów, know-how. W końcu taki inwestor to doświadczony przedsiębiorca, który poza zgromadzonym kapitałem materialnym i niematerialnym, dysponuje zrozumieniem dla sytuacji, w której znajduje się początkujący przedsiębiorca. Może służyć pomocą menadżerską, doradztwem, wykazywać swoje zainteresowanie. Zależy mu na Twoim wzroście, bo Twój zysk oznacza również jego sukces. To taki trochę anioł stróż Twojego biznesu, który po kilku latach odsprzedaje swoje udziały.

Porada:
Anioły biznesu, business angels, czy angel investors to osoby, które można z łatwością zidentyfikować, skupieni są w różnego rodzaju organizacjach, działają wokół inkubatorów lub akceleratorów przedsiębiorczości.

Venture capital

Zgodnie z definicją Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych private equity/venture capital określa się jako „inwestycje na niepublicznym rynku kapitałowym, w celu osiągnięcia średnio- i długoterminowych zysków